• Procedura organizowania opieki nad dziećmi w przedszkolu w okresie obowiązywania zagrożenia epidemicznego związanego z COVID 19

          • obowiązuje od dnia 1 września 2020r  

            opracowana na podstawie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty (Dz.U. 2020 poz. 493) oraz wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad r. do odwołania dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567)

            PRZEPISY WSTĘPNE
            § 1


            Procedura zapewnienia zasady bezpieczeństwa podczas zakażenia epidemiologicznego jest aktem prawa ustalającym organizację i porządek w procesie pracy. Określa prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników Przedszkola Miejskiego Nr 15 w Sosnowcu. Procedurą objęci są wszyscy pracownicy zatrudnieni w przedszkolu, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, zajmowane stanowisko jak również rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola, nauczyciele, pracownicy obsługi. Zapewnia bezpieczeństwo pracownikom, oraz dzieciom przebywającym na terenie placówki -zał. 1-10.

            § 2
            ZASADY OBOWIĄZUJĄCE

            1. Rodzice, w uzgodniony sposób informują Dyrektora Przedszkola o tym, że dziecko będzie korzystało z opieki przedszkola, oraz o godzinach pobytu dziecka w przedszkolu.
            2. Zobowiązuje się Rodzica w pierwszym dniu przyprowadzenia dziecka do przedszkola do podania nauczycielom aktualnych danych telefonicznych, mailowych w celu szybkiego kontaktu.
            3. Dziecko korzystające z przedszkola musi być bezwzględnie zdrowe. Jeśli dziecko zgłaszało rodzicowi w domu jakiekolwiek dolegliwości powinno bezwzględnie zostać w domu.
            4. Rodzic, który zdecydował się na korzystanie z opieki przedszkola wyraża automatycznie zgodę na:
              kilkukrotny w ciągu dnia pomiar temperatury w przypadku pojawienia się niepokojących symptomów chorobowych dziecka:
            1. odizolowanie dziecka, w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych u dziecka,     
            2. wezwanie rodzica do natychmiastowego stawienia się w przedszkolu
              w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych u dziecka,
            3. wezwanie karetki pogotowia i powiadomienie Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w przypadku zaobserwowania u dziecka objawów chorobowych sugerujących zarażenie wirusem COWID 19.
            1. Wszelkie kontakty Rodziców z pracownikami przedszkola /dyrektor, wicedyrektor, nauczyciel/ odbywają się wyłącznie telefonicznie /32 2663613/ za pośrednictwem poczty elektronicznej /p15@sosnowiec.edu.pl/ lub po uprzednim ustaleniu terminu spotkania z zachowaniem wszelkich zasad epidemiologicznych.
            2. Rodzic przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola, powinien uczulić dziecko na obowiązujące nowe zasady higieniczne, tj.:
            1. niepodawanie ręki na przywitanie,
            2. unikanie dotykania oczu, nosa, ust,
            3. regularnego mycia rąk wodą z mydłem w szczególności  po przyjściu do sali, po każdej zabawie, korzystaniu z toalety, przed posiłkiem,
            4. kasłaniu, kichaniu w tzw. „łokieć”,
            5. niezabierania do przedszkola zabawek domowych oraz innych zbędnych rzeczy,
            6. zgłaszaniu nauczycielowi złego samopoczucia (ból głowy, brzucha, i itp.),
            7. niewkładania do ust zabawek,
            1. Zobowiązuje się Rodzica do przygotowania dziecka na ewentualny nowy wygląd pracowników przedszkola (fartuchy ochronne, rękawiczki, przyłbice), który związany jest z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

            § 3
            Zasady bezpiecznego wprowadzania dziecka i odbierania dziecka
            z przedszkola

            1. Ogranicza się pobyt rodziców na placówce w ten sposób, że Rodziców przyprowadzających i odbierających dziecko, obowiązują następujące zasady:
            1. Dzieci do Przedszkola przyprowadzane/odbierane są przez osoby zdrowe
            2. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzić dziecka do Przedszkola
            3. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający dziecko do Przedszkola muszą zachować dystans wynoszący 1,5 m przed drzwiami wejściowymi Przedszkola jak i w przedszkolu.
            4. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do holu głównego przedszkola
              z zachowaniem zasady, w której może przebywać jednorazowo 6 rodziców
              z dziećmi
              , lub mogą przekazać dziecko pod opiekę pracownikowi przedszkola na wejściu do przedszkola.
            5. Do przedszkola rodzica wpuszczają osoby dyżurujące, których zadaniem jest dopilnowanie przestrzegania następujących zasad: 
            • Rodzic może wejść do Przedszkola wraz z dzieckiem z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego odległości 1,5 m w stosunku do personelu przedszkola jak i innych dzieci i Rodziców;
            • Rodzice przebywające na terenie przedszkola – za wyjątkiem osób, których to nie dotyczy – winni stosować środki ochrony osobistej: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk;
            1. Rodzic loguje dziecko w systemie TIK-TAK, następnie dziecko pod opieką woźnej rozbiera się w szatni, myje ręce i jest przeprowadzane do sali zajęć, gdzie opiekę nad nim przejmuje nauczyciel;
            2. Rodziców obowiązuje zakaz samodzielnego wchodzenia na teren szatni po odzież wierzchnią dziecka,
            3. Rodzic odbierający dziecko z przedszkola sprawnie i szybko ubiera dziecko
              i opuszcza przedszkole, skracając tym samym czas oczekiwania innych rodziców na wejście do przedszkola;
            4. W przypadku dzieci starszych /4-5-6-latków/, które są samodzielne
              i wdrożone do procedur przedszkolnych zaleca się, aby rodzic doprowadzał dziecko do drzwi wejściowych, skąd odbierze go osoba dyżurująca, /w tym wypadku woźna lub intendent loguje dziecko w systemie/.

            § 4
            Zasady bezpiecznego przebywania dziecka pod opieką przedszkola /zadania dyrektora/

            1. Dyrektor odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, dzieciom oraz rodzicom na terenie placówki.
            2. Dyrektor przeprowadza spotkania z pracownikami i zwraca uwagę, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych jak również na wypadek podejrzenia zakażenia.
            3. Przy wejściu do przedszkola, dyrektor dbać o umieszczenie płynu do dezynfekcji rąk i zobligować wszystkich dorosłych do korzystania z niego.
            4. Dyrektor powinien zaopatrzyć pracowników w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice.
            5. W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych muszą znajdować się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk.
            6. Zgodnie z wytycznymi dyrektor powinien organizować zajęcia wychowawczo – dydaktyczne i opiekuńcze dla dzieci. Grupy powinny przebywać w miarę możliwości wyznaczonych i stałych salach, natomiast ich liczebność powinna być maksymalnie 25 dzieci w sali.
            7. Na placówce w miarę możliwości ogranicza się przebywanie osób z zewnątrz.
            8. Dyrektor, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie wychowanków. Zawieszenie zajęć może dotyczyć oddziału lub całej placówki.
            9. Jeżeli funkcjonowanie przedszkola zostanie w całości lub w części ograniczone, zawieszone zajęcia będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
            10. Nauczanie może się odbywać z zastosowaniem systemu hybrydowego, będącego połączeniem edukacji bezpośredniej i zdalnej.
            11. Nauczyciele grup zobowiązani są do systematycznego informowania rodziców
              o zaplanowanych do realizacji założeniach dydaktyczno- wychowawczych, poprzez stronę internetową przedszkola, a także każdy inny dostępny, uzgodniony z rodzicami sposób wymiany informacji, m.in. za pomocą komunikatorów: Skype, Zoom, Messenger, Microsoft Teams, YouTube, Google Hangouts Meet (wykorzystanie internetowej transmisji video lub czatu), lub poprzez utrzymanie stosowanych dotychczas przez nauczycieli form i metod zdalnego przesyłania materiałów i treści edukacyjnych drogą on-line.
            12. Dyrektor ma zapewnić sprzęt i środki oraz monitorować prace porządkowe,
              ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.

            § 5
            Zasady bezpiecznego przebywania pracowników na terenie placówki

            1. Pracowników przedszkola nie obowiązuje nakaz zakrywania twarzy poprzez maseczki, przyłbice podczas trybu dnia (chyba, że pracownik zadecyduje inaczej); warunkiem jest jedynie zachowanie szczególnych środków ostrożności podczas pełnienia dyżuru tj. ; odbierania, lub wydawania dzieci z placówki jak również w kontaktach z osobami z zewnątrz.
            2. Należy przestrzegać zasady zachowania szczególnych zasad ostrożności, m.in. nie tworzymy zbiorowisk.
            3. Każdy pracownik odpowiada za swoje stanowisko pracy i rzetelnie wywiązuje się
              z powierzonych zadań wynikających z procedury.
            4. Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.

            § 6
            Zasady bezpiecznego przebywania dziecka pod opieką przedszkola / zadania nauczyciela/

            1. Każda grupa dzieci w miarę możliwości będzie przebywać w wyznaczonej sali. Usunięte z niej są przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować.
            2. Zajęcia w poszczególnych grupach, w tym zajęcia dodatkowe wynikające z bieżącej oferty przedszkola – odbywają się zgodnie z podanym tygodniowym harmonogramem zajęć, z zachowaniem zasady unikania zajęć wymagających wzajemnych bliskich kontaktów (ćwiczenia gimnastyczne, zabawy grupowe, itp.).
            3. Nauczyciel jest zobowiązany wyjaśnić dzieciom jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w przedszkolu i dlaczego zostały wprowadzone:
              1. witamy się bez podawania ręki, przytulania się, wchodzenia opiekunowi na kolana,
              2. unikamy dotykania oczu, nosa, ust,
              3. myjemy ręce po każdej zabawie, korzystaniu z toalety, przed posiłkiem, kasłamy, kichamy w tzw. „łokieć”, lub do chusteczki, którą natychmiast wyrzucamy do kosza, po czym myjemy ręce,
              4. do przedszkola nie zabieramy zabawek domowych oraz innych zbędnych rzeczy,
              5. bawimy się zgodnie z poleceniem nauczyciela w wyznaczonych obszarach (przy stolikach, w kącikach zabaw, wyznaczonymi zabawkami),       
              6. zgłaszamy nauczycielowi wszelkie objawy złego samopoczucia (ból głowy, brzucha, itp.),
              7. nie wkładamy do ust zabawek, klocków, lub innych tego typu przedmiotów,
              8. po skończonej zabawie, zabawkę oddajemy do dezynfekcji /wyznaczony kosz/,
              9. podczas posiłków siadamy do stolików wg poleceń nauczyciela /oznakowane krzesełka/,
              10. z łazienki korzystamy zgodnie z ustalonymi z nauczycielem zasadami i z zachowaniem odpowiednich czynności higienicznych /pod opieką osoby dorosłej/.
            1. Nauczyciele zobowiązani są do zapewnienia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
            2. W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia przez pracowników.
            3. W razie konieczności eliminuje się obowiązek mycia zębów, oraz odpoczynek dzieci najmłodszych na leżakach, jeśli nie będzie możliwości ich dezynfekowania.         
            4. Nauczyciel jest zobowiązany do wietrzenia sali, w której organizuje zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
            5. W każdej grupie znajduje się termometr bezdotykowy.
            6. Jeżeli do zajęć wykorzystuje przybory sportowe, np. piłki, skakanki, obręcze, powinny być one systematycznie dezynfekowane.
            7. Nie można organizować wyjść poza teren budynku typu; spacery, wycieczki itp., chyba, że zmienią się w tym zakresie zalecenia GIS.
            8. Pod nadzorem nauczyciela dzieci mogą korzystać z placu zabaw /3 grupy
              z zachowaniem dystansu/, ale tylko z tych przyrządów, które zostały dezynfekowane.
            9. W przypadku stwierdzenia dolegliwości zdrowotnych u dziecka nauczyciel wdraża ustaloną procedurę.
            10. Wychowawcy w miarę możliwości zachowują szczególną ostrożność w czasie wyjść na plac zabaw– dbając o ty, by wychowankowie poszczególnych grup nie stykali się ze sobą.
            11. Sprzęt na placu zabaw czyszczony jest każdego dnia z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
            12. W okresie pandemii zawiesza się organizowanie uroczystości wewnątrzprzedszkolnych, zajęć otwartych dla rodziców, pikników plenerowych, wyjść poza teren budynku typu; spacery, wycieczki itp.

            § 7
            Zasady dezynfekowania pomieszczeń przedszkola i przedmiotów udostępnianych dzieciom

            / zadania personelu obsługi/

             

            1. Pracownicy niepedagogiczni w sposób szczególny zobowiązani są do utrzymywania czystości i higieny w pomieszczeniach przedszkola, w tym do przeprowadzania systematycznej dezynfekcji pomieszczeń przedszkolnych wg ustalonych zasad.
            2. Wszystkie przedmioty dopuszczone do użytku dzieci należy czyścić w dwóch etapach:
              Etap I: mycie, czyszczenie.
              1. każdy przedmiot należy dokładnie wyczyścić - powierzchnię należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem odpowiedniego detergentu / płyn do mycia naczyń, płyn do mycia podłóg, szare mydło itp./. Pozwala to usunąć brud i tłuszcz oraz bakterie,
              2. po umyciu każdego przedmiotu należy dokładnie wypłukać gąbkę i ściereczkę,
              3. należy zwracać uwagę na trudno dostępne miejsca; za pomocą małej szczoteczki należy wyczyścić rowki, zagłębienia oraz chropowate powierzchnie.

            Mycie i czyszczenie nie gwarantuje zniszczenia wirusów, grzybów czy prątków. Dlatego drugim, niezbędnym etapem, jest dezynfekcja za pomocą specjalnych preparatów.

            Etap II: dezynfekcja

            1. Zasady dezynfekcji:
            1. dezynfekcję prowadzimy wyłącznie zarejestrowanym środkiem dezynfekującym,  nietoksycznym dla dzieci, lub w przypadku sal zajęć, dezynfekcji zabawek, dywanów, sprzętu sportowego -  bezpiecznymi ozonatorami, parownicami,
            2. środkiem utleniającym w rozcieńczeniu 1:100,
            3. dezynfekującą chusteczką nasączoną 70% alkoholem bądź nawilżoną płynem do dezynfekcji ściereczką.
            1. Środków dezynfekujących należy używać zgodnie z zaleceniami producenta; skrócenie czasu dezynfekcji nie zapewni skuteczności całego procesu, natomiast jego wydłużenie może mieć szkodliwy wpływ na przedmiot. Jeżeli jest to możliwe, po dezynfekcji przedmiotu dobrze jest suszyć na wolnym powietrzu.
            2. Częstotliwość prowadzonych dezynfekcji uzależniona jest od bieżących potrzeb, jest monitorowana i rejestrowana na listach.
            3. Do zadań pracowników obsługi w zakresie utrzymywania czystości i dezynfekcji pomieszczeń należy:
              1. codzienne prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, toalet i sali oddziału.  Woźna odpowiada za dezynfekcję powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, stolików, poręczy krzeseł, włączników w salach.
              2. pomoc nauczyciela/woźna odpowiedzialna za dezynfekcję zabawek i innych przedmiotów używanych przez dzieci.
              3. codzienne monitorowanie i rejestrowanie prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników dyrektor szkoły. (karta monitoringu)
              4. bieżąca dezynfekcja toalet środkami dezynfekującymi oraz okresowo parownicami
              5. okresowa dezynfekcja sal zajęć przy pomocy ozonatorów.

            § 8
            Zasady przyjmowania towaru, przygotowywania i podawania posiłków
            / personel kuchenny/

            1. Posiłki wydawane są w sali przedszkolnej. Posiłki do sali dostarcza woźna. Po zakończonym posiłku woźna oddziałowa odwozi naczynia na zaplecze kuchenne.
            2. Intendent i personel kuchenny zobowiązani są do zakładania maseczek lub przyłbic podczas sporządzania i wydawania posiłków dla dzieci
            3. Nadzór na prawidłowym i zgodnym ze szczególnymi w czasie zagrożenia epidemicznego zasadami higieny przyjmowania towaru oraz przygotowywania posiłków sprawuje intendent.
              Do zadań intendenta w tym zakresie należy:
            1. dopuszczanie do pracy pracowników zdrowych, niewykazujących jakichkolwiek oznak choroby czy przeziębienia,  
            2. zorganizowanie dostaw „bezdotykowych” oraz do dezynfekcji opakowań i żywności,
            3. przestrzeganie zasad przechowywania żywności przez okres dezaktywujący wirusa, lub poddawania opakowań dezynfekcji przez zastosowanie ozonatorów,
            4. zaopatrzenie przedszkola w bezpieczne i odpowiedniej jakości środki czystości i środki dezynfekujące, a także środki ochrony osobistej pracowników,
            5. nadzorowanie pracowników kuchni w zakresie przestrzegania zasad higienicznego przygotowywania posiłków.


            Do zadań kucharki należy w szczególności:

            1. uzgadnianie z intendentem jadłospisów i komponowanie „bezpiecznych” posiłków, 
            2. pilnowanie czystości powierzchni, z którymi kontakt mają produkty żywnościowe, 
            3. szczegółowy monitoring  dokładnego mycia zastawu stołowego, kubeczków, łyżeczek oraz ich wyparzanie,
            4. monitorowanie dezynfekcji powierzchni w pomieszczeniach kuchennych i zapleczu kuchennym.  
            5. wdrożenie zaleceń WHO, tj.: 5 kroków bezpieczeństwa żywności:
               

            Krok I

            higiena osobista i otoczenia

             

            Myj ręce:

            • przed kontaktem z żywnością     
            • po wyjściu z toalety   
            • po kasłaniu, kichaniu, dmuchaniu nosa  
            • po obróbce lub kontakcie z żywnością surową i nieprzetworzoną       
            • po zajmowaniu się odpadami i śmieciami       
            • po jedzeniu, piciu, lub paleniu      
              po kontakcie z pieniędzmi.
            • Zachowaj higienę: narzędzi, desek, blatów roboczych.
            • Dezynfekcja

            Krok II Separowanie żywności

            Właściwa separacja żywności przetworzonej i surowej, zapobiegnie przeniesieniu drobnoustrojów na inną żywność.:

            • oddzielaj produkty surowe i produkty już przygotowane do spożycia; oddzielaj surowe mięso, drób od innej żywności;
            • do przygotowywania surowej żywności używaj oddzielnego sprzętu i przedmiotów, np. noży i desek do krojenia 
            • magazynuj żywność w oddzielnych pojemnikach

            Krok III Poddawanie żywności obróbce cieplnej

            Właściwa obróbka termiczna żywności ( min 70°C ) prowadzi do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów.

            • Gotuj dokładnie, przede wszystkim mięso, drób, jaja, żywność taką jak np. zupy doprowadzaj do wrzenia tak, aby zyskać pewność, że osiągnęła ona temperaturę 70°C ;
            • co do mięsa i drobiu, musisz mieć pewność, że soki z wnętrza tych produktów są czyste – nie różowe;   
              żywność przed spożyciem również odgrzej do temperatury powyżej 70° C.
            • Ugotowanej żywności nie należy przechowywać w temperaturze pokojowej dłużej niż 2 godziny.
            • Wskazane jest jej umieszczenie w lodówce, zapewniając temperaturę poniżej 5 stopni Celsjusza.
            • Przed podaniem powinno się podgrzać potrawy do temperatury 60 stopni Celsjusza.

            Koronawirus może przeżyć do około dwóch lat w temperaturze -20 stopni Celsjusza, a przy 4 stopniach Celsjusza do 72 godzin. Wyłącznie zachowanie higieny przygotowywania żywności oraz sposoby jej przygotowania w wysokich temperaturach mogą skutecznie zapobiec przenoszeniu SARS  COV2.

            Krok IV Utrzymywanie żywności we właściwej temperaturze

            Podczas  przechowywania  żywności w temperaturze poniżej  5°C lub  powyżej 60°C, wzrost  mikroorganizmów jest wolniejszy lub nawet powstrzymany. 

            • Nie pozostawiaj ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej przez okres dłuższy niż 2 godziny      
            • Wszystkie gotowane i łatwo psujące się produkty  przechowuj w lodówce (najlepiej w temperaturze poniżej 5°C)    
            • Nie przechowuj żywności zbyt długo, nawet jeśli przechowujesz ją w lodówce       
            • Nie rozmrażaj zamrożonej żywności w temperaturze pokojowej (zanurz produkt w ciepłej wodzie lub użyj urządzeń grzejnych).

            Krok V

            Używanie bezpiecznej wody i żywności

            Surowe produkty, w tym woda i lód mogą być zanieczyszczone niebezpiecznymi mikroorganizmami  i substancjami chemicznymi. Toksyczne substancje mogą powstawać w uszkodzonej lub spleśniałej   żywności. 

            • Uważnie wybieraj surowe  produkty i stosuj proste metody (tj. mycie i obieranie),  które  mogą  obniżyć ryzyko zakażenia i zachorowania.      
            • używaj bezpiecznej wody lub poddaj ją takim działaniom, aby stała się ona bezpieczna do spożycia     
            • wybieraj tylko świeżą i zdrową żywność       
            • wybieraj żywność, która została przygotowana tak, aby była bezpieczna, np. żywność w szczelnie zamkniętym opakowaniu, czy pasteryzowana     
            • myj owoce i warzywa, szczególnie jeśli jesz je na surowo      
            • nie spożywaj żywności, która utraciła już datę przydatności do spożycia- sprawdzaj na opakowaniu.

            § 9
            Zasady zapobiegawcze – podejrzenie wystąpienia zakażenia

            1. Jeżeli podczas pobytu w przedszkolu dziecko przejawia niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób.
            2. O fakcie odizolowania dziecka zostaną niezwłocznie powiadomieni telefonicznie rodzice/opiekunowie prawni, którzy mają obowiązek niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola.
            3. W przypadku braku możliwości kontaktu z rodzicem i wystąpieniem szczególnych objawów chorobowych, zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.
            4. Wszelkie czynności odbywać się będą zgodnie z obowiązującą procedurą postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem Sars Cov 2, lub zachorowania na Covid 19, która obowiązuje na placówce.
            1. Woźna oddziałowa odpowiedzialna jest za codzienne prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, toalet i sali oddziału.  Odpowiada ona także za dezynfekcję powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, stolików, poręczy krzeseł, włączników w salach.
            2. Pomoc nauczyciela odpowiedzialna za dezynfekcję zabawek i innych przedmiotów używanych przez dzieci.
            3. Monitoringu codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników dyrektor szkoły. (karta monitoringu)
            4. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.

             

            § 10

            Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia

             

            1. Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
            2. Nie angażuje się  w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi chyba, że pracownik znający ryzyko zadecyduje o podjęciu pracy.
            3. Wyznacza się i przygotowuje (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie izolacyjne, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
            4. Przy podejrzeniu wystąpienia zakażenia u dziecka należy powiadomić dyrektora przedszkola.
            5. Dyrektor wyznacza odpowiednią osobę do przejęcia opieki nad dzieckiem w izolatce, informuje rodziców bądź opiekunów.
            6. Dziecko pod opieką wyznaczonej osoby pozostaje w izolatce do czasu przyjazdu rodziców.
            7. W szczególnych przypadkach wzywa się karetkę pogotowia oraz informuje PPSSE.
            8. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od pracy i wstrzymuje przyjmowanie kolejnych dzieci.
            9. Dyrektor powiadomia  o tym fakcie  właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
            10. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.)W razie zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
            11. Ustalenia listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie dokonuje wicedyrektor wraz z obsługą.
            12. Wdraża się zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym

              

            Procedura wchodzi w życie z dniem 01.09.2020 r.

            Traci swoją moc procedura z dnia 15.05.2020 r.

             

        • Kontakt

          • Przedszkole Miejskie nr 15 w Sosnowcu
          • 032/266 36 13
          • 41-200 Sosnowiec, ul. Kilińskiego 6 https://www.facebook.com/Przedszkole-Miejskie-nr-15-w-Sosnowcu-1498808417097226/ Poland
          • mgr Renata Golańska
          • mgr Karolina Kurowska
        • Logowanie